Krediler

Devlet Destekli Konut Kredisi

Devlet Destekli Konut Kredisi

Her bireyin hayalinde kendine evine sahip olmak bulunmaktadır. Burada devletin yapmış olduğu desteklerle ev sahibi olmak isteyenler hayallerindeki eve kavuşabilmekteler. Son zamanlarda birçok kısımda teşvik kredisi ve hibe verilmektedir. Esnaf ya da normal bir vatandaşın yüzünün gülmüş olduğu ve biraz da olsun rahatlamış olduğunu görmekteyiz. Devletin halka sunduğu son desteklerinden biri de konut alacak olan kişilere yönelik olan bir destek biçimidir. Burada konut alacak olan kişiler bankadan açabilecekleri konut hesabıyla devlet üzerinden 15 bin TL konut kredi desteği alabilmektedirler. Hayalinizde eve kavuşmaya da bir adım kalmış oluyor.

Devlet Destekli Konut Kredisinin Şartları

  • İlk olarak 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
  • İlk defa ev alışınız olmalıdır. Daha öncesinde bir ev aldıysanız kabul edilmeyecektir.
  • T.C vatandaşı olmalısınız.
  • Hesabın TL cinsinden açılması gerekir ve yalnızca yurtiçinde bulunan bankalardan birinde açılmalıdır.
  • Daha öncesinde ya da günümüzde herhangi bir konut tapusu üzerine olmamalıdır.
  • Yalnızca tek bir banka üzerinde konut hesabı açılması gerekir.
  • Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddelere uyanlar devlet destekli ev kredisinden yararlanabilmektedirler. 18 yaş altı olan kişiler de konut hesabı açabilmektedir fakat buradaysa hesabı veli kontrol etmek zorundadır. Hesap açtırdığınız bankayı takip etmelisiniz ve hesap açmadan önce iyi araştırmanız gerekir.

Devlet Destekli Ev Hesabı

Devlet destekli ev hesabı vatandaşların yurt içerisinde ilk ve tek ev almalarını destekleyebilmek amacı ile hayata geçirilen bir çalışma. Konut alımları içerisinde devlet desteğini kişinin birikiminin %20’lik kısmına kadar yapar. 15 bin TL’yi geçmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Devletin sunmuş olduğu bu destekten yararlanmak isteye kişiler T.C vatandaşı olanlar gerekli olan şartları taşıyorlarsa hesabı açtırmak için nüfus cüzdanıyla beraber tercih edilen bankaya giderek TL cinsinden hesap açtıracaklardır.

Daha fazla detay için www.uygunfaizlikredi.com/ogrenciye-kredi-karti-veren-bankalar-2019/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Devlet destekli konut hesabının açtırılmasından sonraysa yurt dışında yaşayan kişilerin Türkiye’de kurulan bankalardan birinde kendi ülkelerindeki şubeden hesap açtırılması kabul edilmemekte. Türkiye’de bulunma şartı belirtilmediği için yurt dışındakiler de bu durumdan faydalanabileceklerdir. Açılan hesaba bir defaya mahsus bir şekilde 1.000 TL ve 30 Bin TL arasında para yatırılmalıdır.

Devlet destekli konut hesabına sahip olduğunuz zaman hesabı açtırmak yeterli olmamakta. Bunun dışında düzenli olarak ödeme yapıp minimum 3 yıl kalmanız gerekmektedir. Hesabınızdaki bu zamanda biriktirmiş olduğunuz para ne kadar fazla olursa da devletten o kadar destek alırsınız. Konut hesabındaki kişilere bir dönemde maksimum 2 defa çekim hakkı verilmektedir. Belirtilmiş olan şartlar ihlal edildiği takdir de hesabınız konut hesabından çıkartılacaktır.

Faizsiz Ev Kredisi Veren Bankalar

Konut fiyatları ülkemizde her geçen günde artarken kişiler de ev alma konusunda zorlanmaktadırlar. Konut alacak olan kişiler ilk öncelikle kredi yoluna başvururlar. Faizsiz olacak şekilde ev kredisi veren bankalar faiz ödemek istemeyenler tarafından tercih edilir. Türkiye’de katılım bankaları faizsiz olarak kar payından konut kredisi vermektedirler. Bunun dışındaysa bazı bankalar konut alımları esnasında çok düşük olacak şekilde faiz oranları da uygulamaktadırlar.

Halkbank, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Ziraat Katılım Bankası ve Albaraka olmakla beraber sırası ile düşük faizle başlayan bankalar yer almaktadır. Ziraat bankasının sunmuş olduğu düşük faizli kredileriyle ön plana çıkmayı başaran bankaların arasında bulunuyor. Banka ilk defa konut almak isteyenlerin dışında ikinci konuta sahip olmak isteyenlere de düşük faiz oranları ile hizmetini sunmaktadır. Ziraat Bankasından eğer konut kredi kullanacaksanız 10 seneye kadar vadelere bölebilmektesiniz. Tüketiciyse burada borcumu kısa bir süre içinde öderim derse az faizle karşılaşır. Aynı zamandaysa Ziraat Bankası, devlet destekli konu hesabı açılmasında da izin veren bankalar arasında yer alıyor. Bu noktadaysa bankadan devlet destekli konut kredisini açıp kendi birikiminizi oluşturabileceğiniz gibi 15 bin TL’de devletten yardım alabilmektesiniz.

Faizsiz Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz kredi, bazı kişiler tarafından İslam’a uygun bir şekilde alınan kredi olarak bilinir. Faizsiz krediyi bankalar iki şekilde sunmaktadır. Birincisi mevduat bankaları ikincisiyse katılım bankalarıdır. Ziraat Katılım Bankası, Albaraka, Kuveyt Türk, Türkiye Finans ve Vakıfbank bankalarına gidip konut ev kredisine başvuru yaptığınız zaman faizsiz bir şekilde kredinizi çekebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı